+ + HIGH LOW +
+ + HIGH LOW +

$0

Overall Stats

Rep. Hanabusa's score is:

Smart Filters See how Rep. Hanabusa's score would change under different assumptions

Restore Defaults







 

Relevant Bills

CBO Score Bill Name Date
No results found

Projections beta

Smart Filters See how Rep. Hanabusa's score would change under different assumptions

Restore Defaults







 

Biography

Colleen Hanabusa is a United States Representative from Hawaii. She was born in Honolulu, Hawaii on May 4, 1951.

She received her B.A. from the University of Hawaii in 1973, her M.A in 1975, and her J.D. in 1977.

She was a member of the Hawaii State Senate from 1998-2010. In 2010, she was elected as a Democrat to the 112th and to the succeeding 113th Congresses (January 3, 2011 - January 3, 2015).

In 2015, Representative Hanabusa returned to the practice of law and became a Board Member and, subsequently, Chair, of the Honolulu Authority for Rapid Transportation, (January 2015 - November 7, 2016).

In 2016, she was elected simultaneously as a Democrat to the 114th Congress by special election, to fill the vacancy caused by the death of United States Representative Mark Takai, and to the 115th Congress, where she currently serves Hawaii’s First Congressional District.

Contact

Let your Member know how you feel about her votes. Here are the best ways to contact Representative Hanabusa’s Congressional office:

As a registered user, you receive personalized updates to your inbox or dashboard when elected officials vote to spend more of your money. Choose to receive updates daily, weekly, monthly, or as they happen.

JOIN US!

Sign up below to receive updates when your Members of Congress vote for new spending increases or cuts.

Lost your Password?

Don't be sad- we've got your back. Just enter your email below and instructions on resetting your password will be sent to you.

×